2020 m. Laukuva, Valkininkai – Niūronys
Šeštoji kelionė su žemaitukais vyko gegužės 30 – birželio 6 dienomis. Pirmą kartą keliautojai į Niūronis (Anykščių r.) iškeliavo atskiromis gurguolėmis iš dviejų Lietuvos vietų – iš Laukuvos (Šilalės r.) ir iš Valkininkų (Varėnos r.). Nors 2020 m. Respublikinė žirgų sporto ir tradicinės kultūros šventė „Bėk bėk, žirgeli!“ ir nevyko, tačiau tradicinių kinkinių žygių dalyviai tęsia tradiciją ir šeštą kartą išsiruošė į žygį „Su žemaitukais – į „Bėk bėk, žirgeli!”.
Pirmieji gegužės 30-ąją 9 val. pajudėjo žemaičiai. Maršrutas iš Laukuvos į Niūronis driekėsi pro Kaltinėnus, Kražius, Liolius, Lyduvėnus, Kėdainius, Siesikus ir Anykščius. Žemaitišką gurguolę sudarė keturi patyrę keliautojai: Vaidotas Digaitis, Remigijus Žiauberis, Marius Kleišmantas ir Petras Vainauskis.
Tą pačią dieną į Niūronis iš Valkininkų išvažiavo dar trys kinkiniai. Pastarųjų maršrutas driekėsi pro Aukštadvarį, Kernavę, Gelvonus, Siesikus ir Anykščius. Iš Valkininkų pajudėjo trys vadeliotojai: Vidas Kūlokas, Donatas Marčinskas ir Saulius Sinkevičius. O Kernavėje prie keliautojų prisijungė Česlovas Marcinauskas.
Abi tradicinių kinkinių grupės birželio 3-osios vakare, apie 17-18 val., susitiko Siesikų dvare ir visi aštuoni vežimai birželio 4-osios rytą pajudėjo Anykščių link, aplankę Taujėnų dvarą, birželio 6-ąją kelionę užbaigė Niūronyse.
Žygio tikslas – puoselėti ir skleisti senąsias važiavimo žemaitukais į muges tradicijas, atgaivinti senovinių pakinktų ir medinių vežimų ar jų priklausinių gamybos amatus, tobulinti vadeliotojų įgūdžius bei formuoti Lietuvos kaip senas žirgininkystės tradicijas puoselėjančios šalies įvaizdį. Tradicinių kinkinių žygio dalyviai, autentiškais pakinktais pasikinkę žemaitukų veislės žirgelius, susėdę į vežimus mediniais ratais, pasipuošę raštuotomis gūniomis, apsirėdę senoviškais drabužiais, visą savaitę keliaus iš Laukuvos ir Valkininkų į Arklio muziejų, o birželio 6 d. atvyks į Niūronis. Arklio muziejaus lankytojai galės susipažinti su skirtingiems etnografiniams regionams būdingais kinkiniais bei pabendrauti su žygio dalyviais.
Žygiu norime parodyti, kad kaimas nėra visiškai miręs, tereikia dar labiau atgaivinti senuosius papročius ir skatinti tradicinį kaimo žmogaus gyvenimo būdą. Svarbus žygio tikslas – vaikams ir tėveliams parodyti gražuolius žemaitukus ir paskatinti į kaimus gyventi sugrįžtantį jaunimą juos auginti.