Jono Tvardausko drožiniai
Jono Tvardausko drožinių ekspozicija Arklio muziejuje įkurta 2015 metais. Žymaus Anykščių krašto drožėjo dukters Ramunės iniciatyva iš Anykščių į Arklio muziejų buvo pervežta didžioji po autoriaus mirties likusių kūrinių dalis.
Daugiau kaip 30 metų Anykščiuose kūrė medžio drožėjas Jonas Tvardauskas. Jo drožinius, bareljefus, monumentalias skulptūras daugelį metų buvo galima matyti parodose, lankytinose ir memorialinėse vietose – prie kultūros istorijos paminklų, mokyklų, kultūros namų bei kitų visuomeninės paskirties pastatų interjeruose. Kaip talentingas Anykščių krašto tautodailininkas, profesionaliai dirbantis medžio drožėjas J. Tvardauskas buvo gerai žinomas ir respublikoje. Nuo 1972 m. jis dalyvavo respublikinėse liaudies meno parodose, o nuo 1978 m. – respublikinėse ir tarptautinėse medžio drožėjų stovyklose. Autoriaus darbų yra ir užsienyj: 6 jo kūriniai eksponuojami Lemonto liaudies meno muziejuje Čikagoje, 10 dekoratyvinių drožinių papuošė „Bočių menę“ JAV lietuvių namuose Lemonte, stacijos – Valgos (Estija) miestelio katalikų bažnyčią, Lietuvos ambasados kiemą Prahoje – stogastulpis Karaliui Mindaugui. Skulptūra ir dekoratyvinis pano puošia Čekijos miesto Nepomuko mokyklą.
2006 m. J. Tvardauskas tapo tryliktojo respublikinio medžio drožėjų konkurso Lionginui Šepkai atminti nugalėtoju – kai kuriuose darbuose gausu asociacijų su L. Šepkos kūryba: tai smulkios, subtilios ažūrinės daugelio skulptūrėlių kompozicijos (Rūpintojėlių rojus Lietuvos žemėje (minint Lietuvos 1000–metį), Dievdirbio sodas). 2007 metais Jono Tvardausko kūrybinė veikla įvertinta T.Mikeliūnaitės vardo kultūros premija. Suteiktas meno kūrėjo statusas. Drožėjo kūrybos kelias labai nuoseklus, be staigių vingių ir posūkių. Dauguma J. Tvardausko darbų – tai anykštėnų rašytojų kūrinių, padavimų personažai, Anykščių krašto grožį, istorinę praeitį reprezentuojantys siužetai garsina. Anykštietiškos tematikos drožiniai, meniškos memorialinės lentos, skulptūrinės kompozicijos Vasario 16-osios akto signataro Stepono Kairio ir rašytojo Stepo Zobarsko gimtinėse, karalius Mindaugas prie Vorutos piliakalnio, Tremtinių kryžius prie Anykščių kapinių, koplytstulpiai Debeikiuose, Svėdasuose ir kitur ir dabar primena, kas brangu ir sava anykštėnams. Pastaraisiais metais J. Tvardauskas preciziškai ir su širdies šiluma kūrė horeljefinius šventųjų atvaizdus. Monumentalių J.Tvardausko darbų – dažniausiai lauko statinių sodybose, kapinėse, bažnyčių šventoriuose – esama ir jo gimtajame Zarasų krašte, Juodkrantėje, Maironio tėviškėje Pasandravyje, Utenoje, Kupiškyje, Rokiškyje bei kitose Lietuvos vietovėse. Visi tie menininko darbai išdrožti su meile, su pagarba liaudies tradicijoms, tautinei savimonei, istorinei praeičiai, kultūros paveldui.
Nuotraukų galerija [..]