Žirgas karyboje
Daugiausia agrarinį paveldą menančius eksponatus saugantis bei eksponuojantis Arklio muziejus, 2009 m. Lietuvai minint pirmo rašytinio paminėjimo tūkstantmetį, praturtėjo dar viena ekspozicija. Čia sudėta visa Lietuvos raitosios kariuomenės istorija: nuo seniausių laikų iki tarpukario kavalerijos. Jau X a. anglų keliautojas Wulfstanas aprašė mirusiojo laidojimo apeigas, kurių metu buvo rengiamos greičiausių žirgų varžybos palikimui pasidalinti, ar visiems gerai žinomas Hermano iš Varbergės paminėjimas, iš kurio sužinome, kad kunigaikštis Algirdas galėjo būti palaidotas net su 18 žirgų.
Ekspozicija gausi eksponatais ir iliustracijomis: čia galima pamatyti Rimantės Kulikauskienės rekonstruoto senovės lietuvių kario – raitelio paveikslą, didžiųjų Lietuvos kariuomenių pergalių šlovę primenančių paveikslų fragmentus. susipažinti su Lietuvos teritorijoje surastų žirgų kapų tyrinėjimų medžiaga, akis džiugina IX – XI a. žąslai, pentinai ir balnakilpės, XII – XIV a. raiteliui būdingi ginklai, iš tolo spindi XVII a. vidurio LDK husaro šarvai, o kur dar 1831 m. lietuvių sukilimo metu į Šventosios upę įmestas kavaleristo kardas, ar patrankas traukusio arklio metaliniai pavalkai bei II artlerijos pulko balnas.
Ekspozicijoje daug dėmesio skiriama XIX a. lietuviškiesiems kavalerijos pulkams svetimose kariuomenėse, prieškario Lietuvos raiteliams. Pagerbiami, prisimenami 1919 -1920 m. už nepriklausomybę kovoję savanoriai, supažindinama su tarpukario Lietuvos kavalerija – husarais, ulonais ir dragūnais.
Nuotraukų galerija [..]