Žolinė Niūronyse
Arklio muziejuje, kur atgaivinamos ir puoselėjamos senosios kaimo tradicijos, jau šeštąjį kartą buvo surengta Žolinės šventė. Šiais metais muziejininkai paruošė įdomią programą. Muziejaus lankytojai galėjo pabendrauti su garsia žolininke, Žolinčių akademijos lektore Dale Petraitiene ir žolininke Almira Zazirskaitė-Didžiokiene, pasiklausyti pasakojimo apie įvairių žolių gydomąsias savybes.
Striukų sodyboje kartu su patyrusia Anykščių krašto meistre Veronika Limbiene muziejaus lankytojai mokėsi rišti šiaudinius sodus, ten pat kiekvienas galėjo susirišti vasaros pabaigos žolynų puokštę.
Arklio muziejaus Legų sodybos kieme jeu ketvirtą kartą vyko kasmetinio Niūronių dailininkų plenero tapybos paroda, dailininkas ir plenero sumanytojas Donatas Inis pats pristatinėjo ant klėties sienos išeksponuotus tapytojų darbus. Ten pat muziejaus lankytojai galėjo išbandyti kūrybinius gebėjimus ir rankų miklumą kaliausių rišimo konkurse.
14 val. šventės svečiai vos tilpo į Striukų sodybos klojimą, kuriame Anykščių kultūros centro Skiemonių skyriaus mėgėjų teatro aktoriai parodė spektaklį „Jaunikio medžioklė” (režisierius Gintautas Eimanavičius).
Šiemet tradicinės Žolinės Niūronių Arklio muziejuje pasipildė nauju renginiu – trijų medinių paminklų šventinimu. Tai Asociacijos „Anykščių šventės” organizuoto simpoziumo „Anykščių krašto senųjų paminklų rekonstrukcijos” metu pagal archyvines nuotraukas sukurti 2 stogastulpiai ir koplytstulpis, pastatyti skirtingose muziejaus erdvėse: dar XX a. I pusėje Anykščių kapinėse buvęs 1886 m. stogastulpis atrado sau vietą Striukų sodyboje (aut. V. Gaidys), Anykščių mieste, prie A. Šiaučiulio sodybos buvę 1865 m. stogastulpis žymi kryžkelę ir drožinių klėtelės erdvę (aut. V. Pelegrimas, prisidėjo ir M. Tursa), o XIX a. pab. Anykščiuose stovėjęs koplytstulpis su Kristaus krikšto skulptūrine grupe pagal tradiciją pastatytas prie kelio netoli upelio (aut. M. Tursa, skulptūros D. Veršelio). Visų paminklų geležines viršūnes – tikslias senųjų kopijas – nukalė darbštusis muziejaus kalvis A. Pranckevičius, prie paminklų detalių gamybos prisisidėjo ir A. Pupkis bei jaunieji anykštėnai – V. Taurelė ir A. Keibas.
Šie paminklai atstatyti siekiant ne tik papildyti muziejaus erdves senųjų paminklų pavyzdžiais, bet ir supažindinti muziejaus lankytojus su senąją Anykščių krašto kryždirbyste, o anykštėnus paskatinti ją tęsti.
Šventės metu visi paminklai, kaip ir senaisiais laikais, buvo papuošti žolynų vainikais, kuriuos moterys surišo iš ąžuolo lapų ir lauko gėlių, o muziejaus lankytojai vyrai padėjo jas pritvirtinti prie paminklų stulpų – smagu dirbti kartu pasitariant ir vienas kitam padedant!
Keramikos dirbtuvėse vyko anykštėnės dr. J. Zabulytės paskaita, kurioje klausytojai buvo supažindinti su paminklų statymo vietomis ir tikslais, Anykščių krašto senųjų stogastulpių ir koplytstulpių formomis, šiandienine jų kaita. Sulaukta nemažo susidomėjimo – užduoti klausimai privertė diskutuoti įvairiomis su religiniais paminklais susijusiomis temomis.
Paminklų šventinime dalyvavo gausus būrys muziejaus lankytojų, o šventinimo apeigą atliko Anykščių Šv. Mato bažnyčios kunigas Mindaugas Šakinis. Iškilmingai pašventinus visus paminklus ir susirinkusiųjų rankose turimus žolynus, visi susirinko prie muziejaus suruoštų puikių vaišių stalo.
Žirginio sporto entuziastai visą dieną galės grožėtis Niūronių hipodrome vyksiančiomis tradicinėmis konkūrų varžybomis „Arklio muziejaus taurė“. Šių metų varžybų I-ąsias vietas užėmė Karolina Kazlauskaitė su Viziriu, Jorilė Petrauskaitė su Vikingu ir Lijana Ežerskytė su Lagūna.
Organizatoriai ir rėmėjai: A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus, Anykščių rajono savivaldybė, asociacija „Anykščių šventės“, Anykščių kultūros centras, Lietuvos kultūros taryba.
Nuotraukų galerija [..]