Amatų centras
Anykščių krašto tradicinių amatų tąsą stengiamasi užtikrinti A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus skyriuje Arklio muziejuje įkurtame Anykščių rajono tradicinių amatų centre, Niūronyse. Šioje kultūrinėje įstaigoje vykdoma muziejinė, edukacinė veikla betarpiškai siejasi su tradicinių amatų gaivinimu ir demonstravimu. Vieninteliame visoje Lietuvoje tokio pobūdžio muziejuje jau keturiasdešimt ketvirtus metus lankytojai supažindinami su vienu svarbiausiu žmogaus pagalbininku – arkliu. Lankytojams pristatomi eksponatai alsuoja praeities dvasia, kiekvienam apsilankiusiam jie mena apie neišsemiamus tradicinės kultūros klodus.
Arklio muziejus – vienas lankomiausių savivaldybių muziejų lietuvoje. kasmet čia apsilanko apie 40 tūkst. žmonių. Tradicinių amatų centro įkūrimas ir plėtra dar labiau sustiprino Niūronyse veikiančius amatus. Amatininkų rankomis iš naujo prikelti eksponatai dar labiau pagyvina ir praturtina muziejų.
Arklio muziejuje įsikūrusiame Anykščių rajono tradicinių amatų centre nuolat, ar pagal susitarimą, demonstruojami šie amatai – audimo, karpymo, žaislininko, degučiaus, kalvystės, puodininkystės, duonos kepimo, žvakių liejimo, margučių marginimo, kryždirbystės, drožybos, mezgimo, verpimo, šaukščiaus, muzikavimo tradiciniais muzikos instrumentais. Rengiami žemės ūkio darbų dirbamų arkliais, tradicinio kinkymo ir važiavimo mediniais ratais pristatymai ar programos. Muziejuje puoselėjamas račiaus ir pakinktų amatai teturi tik keletą analogų visoje Lietuvoje. Kiekvienas amatininkas savo sukaupta patirtimi noriai dalijasi su kiekvienu apsilankiusiu.
Yra parengtos šios edukacinės programos – Netepsi nevažiuosi, Prakalbintas molis, Duonelė kasdieninė, Bitelė ratuota, Velykiniai margučių raštai, Kas turi ragą, tam nereikia botago, Pinkit auskit, mano rankos, Aš iškirpsiu tau leliją, Vaikai dunda, žemė bunda ir kt. Yra sertifikuotos trys tradicinių amatų neformaliojo mokymo programos (rankšluosčių ir lovatiesių audimo, ruginės duonos kepimo ir žvakių liejimo).
Pastaruoju metu amatų centre amatus demonstravo, rengė ir vedė edukacines programas audėja mokytoja, muziejininkė ir meistrė Dalia Bernotaitė-Janušienė, audėja ir mokinė Rasa Černiauskaitė, keramikės meistrė Skaidrė Račkaitytė ir Rita Vasiliauskienė-Gedminskaitė, kalvis, drožėjas, šaukščius Genadijus Komarovas, duonos kepėja, žvakių liejikė, meistrė Nijolė Kačkuvienė, duonos kepėja, žvakių liejikė, karpinių meistrė Rita Vasiliauskienė, liaudies muzikos instrumentais muzikuoja Mindaugas Karčemarskas, senoviniais žaidimais žaidina ir senovinius žaislus kuria Vilė Mikučionytė. Per visą Amatų centro gyvavimo laikotarpį į Arklio muziejaus veiklas buvo įsitraukę dešimtys amatininkų, drožėjai Valentas Survila, Robertas Matiukas, Aloyzas Janušis, Lukas Pelegrimas, Kęstutis Krasauskas, Rimas Zinkevičius, Pranas Petronis, Gintaras Varnas, Vladas Gaidys, žolininkai Dalė Petraitienė, Ramūnas Daugelavičius, audėjos Vida Bilinkevičienė ir Aldona Biliūnienė, lankų ir kubilų meistrai Mironas ir Aleksandras Zelevai, virvių vijikas, degučius ir kalvis Algis Pranskevičius, peiliadirbys ir aludaris Vykintas Motuza, muzikantai Dalia Magylienė, Mindaugas Didžiokas, Martynas Vingrys, Raimondas ir Rima Garsonai ir kt. amatininkai.
Per metus Niūronyse surengiama keletas tradicinių renginių: Bėk bėk, žirgeli, Šienapjūtė, Rugiapjūtė, Žolinė, Duonpelnio diena, Linarovis, Bulviakasis ir kt.
Glaudžiai bendradarbiaujant su Žemaitukų arklių augintojų asociacija ir žemaitukų augintojais, jau septynis kartus iš eilės (2015-2021 m.) vyksta Tradicinių kinkinių žygis su žemaitukais. Tradiciniais aprėdais apsirengę vadeliotojai su žemaitukais traukiamais mediniais vežimais įvairiais maršrutais į šventę „Bėk bėk, žirgeli!“ veža tautinio paveldo produktus. Tokiu būdu keliautojai ne tik puoselėja tradicinį važiavimo būdą ir lietuvišką žirgų veislę žemaitukus, tačiau ir siekia atgaivinti mugę, kurioje būtų prekiaujama tiesiai iš vežimų.
Arklio muziejuje kasmet demonstruojami įvairūs žemės ūkio darbai su arkliais. Šiemet muziejaus lankytojas galės susipažinti net su šešiomis tradicinėmis kultūromis – rugių, kviečių, miežių, avižų, linų ir bulvių. Dauguma darbų pradedami ir užbaigiami tradiciniais palydėjimais, apeigomis, dainomis, šokiais ir vaišėmis.
Muziejuje įsikūrusi viena iš nedaugelio Lietuvoje esančių Audimo mokyklų, šiuo metu austi mokosi įvairus amžiaus audėjos. Mokykloje stovi net 10 audimo staklių, atskiroje patalpoje demonstruojama tekstilės ekspozicija, ten pat vyksta nuolatinis audimo amato pristatymas. Yra sertifikuota Rankšluosčių ir lovatiesių neformaliojo mokymo programa. Mokyklą įkūrė ir jai vadovauja Dalia Bernotaitė-Janušienė.
Kasmetinėje Anykščių krašto tautodailininkų parodoje dalyvauja didelė dalis Amatų centro amatininkų. Amatininkai kasmet dalyvauja Anykščių miesto šventėse, kituose Lietuvoje vykstančiuose renginiuose.
Tradicinių amatų centru domisi, jo veiklą nuolat atspindi įvairios žiniasklaidos priemonės.
2016 m. Niūronių kaimas, A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus, Anykščių rajono tradicinių amatų centras Niūronių kaime buvo įvertinti dviem reikšmingais apdovanojimais. Už Aukštaitijai būdingo Niūronių kaimo architektūrinio paveldo ir aplinkos išsaugojimą, puoselėjimą, pritaikymą visuomenės švietimui A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus apdovanotas aplinkos ministro Kęstučio Trečioko padėka – Niūronių kaime įrengta tokį įvertinimą liudijanti atminimo lenta. Tais pačiais metais A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus Etninės kultūros skyrius – Arklio muziejus buvo įvertintas Anykščių turizmo ir informacijos centro įsteigta svetingiausio Anykščių krašto objekto nominacija.
2017 m. LR Žemės ūkio ministerija Sėkmingiausios metų amatininkės įvertinimu apdovanojo Anykščių rajono Tradicinių amatų centro amatininkę Ritą Vasiliauskienę.
2019 m. pasisemti patirties į Arklio muziejų buvo atvykusi delegacija iš Slovėnijos Velenje miesto muziejaus. Svečios šalies muziejininkai dalyvavo Linarovyje.
Siekiant užtikrinti nuolatinę amatininkų ugdomąją veiklą, vis labiau nykstant tradiciniam amato perdavimo būdui („iš kartos į kartą“) 2010 ir 2015 metais Niūronyse buvo įgyvendinti du Tradicinių amatų centrų kūrimo ir plėtros projektai, kuriuos įgyvendinus amatų centre buvo pagerintos sąlygos amatininkams, įrengtos specialios patalpos, sukurta reikalinga techninė bazė tradicinių amatų produktams gaminti, įsigyta demonstravimo ir gamybos įranga. Amatų centre būtina toliau gerinti sąlygas amatininkams ir kurti bei gerinti reikalingą techninę bazę tradicinių amatų produktams gaminti bei pristatyti, užtikrinti sklandžią amatų centro veiklą, plėsti programas, įsigyti demonstravimo ir gamybos įrangos.
2023 m. A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus įgyvendino projektą „Tradicinių amatų centro plėtra Anykščių rajone Niūronių kaime“. Projektas vykdomas pagal programos priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos srities „Parama investicijoms į kaimo kultūros ir gamtos paveldą, kraštovaizdį“ veiklą „Tradicinių amatų centrų plėtra“.
Šiuo projektu siekiama išlaikyti ir didinti lankomumo rodiklius, plėsti Tradicinių amatų centro teikiamų paslaugų spektrą ir sudaryti sąlygas naujų edukacinių veiklų įtraukimui į amatų centro veiklą. Niūronyse išspręsti žemos kokybės vandens, žemės ūkio ir teritorijos priežiūros technikos, medžio apdirbimo, mokymų fiksavimo ir demonstravimo įrangos, priemonių ir medžiagų edukaciniams užsiėmimams trūkumo klausimai.