Žemaitukų kinkiniais į Kaziuką
Arklio muziejuje jau tradicija tampa pavasarį organizuoti keliones su žemaitukais į Vilnių, į Kaziuko mugę. Tai gera proga patiems prisiminti ir kitiems priminti, kaip pasikinkę žemaitukų žirgelius į vežimus anksčiau ūkininkai traukdavo į muges. Ūkininkams buvo labai svarbu ką nors iš savo ūkio parduoti, gauti pajamų, nukeliavus toliau savo apylinkės, susitikti su pažįstamais, pabendrauti ir pačiam ką nusipirkti. Kelionei buvo ruošiamasi kelias dienas: tvarkomi vežimai, pakinktai, kraunamos prekės, šukuojami ir būtinai pakaustomi žirgeliai. Kartu gera galimybė parodyti, kokie buvo praktiški mūsų prosenelių vežimai ir pakinktai skirtinguose etnografiniuose regionuose.
Šiais metais surėmę pečius vienam tikslui – populiarinti lietuviškus žemaitukų veislės žirgelius – Arklio muziejaus muziejininkai ir žemaitukų augintojai iš Žemaitijos tris dienas keliaus iš Rumšiškių į Vilnių ir Kaziuko mugėje prekiaus atsivežtais ūkininkų ir amatininkų produktais. Kelionėje dalyvaus keturi žemaitukų kinkiniai, kurių vadeliotojai turintys daug patirties, o žirgeliai išbandyti ne viename žygyje.
Pirmasis pasiruošęs keliauti žygio į Kaziuko mugę sumanytojas, kelių tarptautinių ir po Lietuvą kelionių su žemaitukais organizatorius ir dalyvis, žemaitis iš Laukuvos Vaidotas Digaitis su žolininke Jadvyga Obrikiene iš Bijotų. Vaidotas ir Jadvyga važiuos poriniu vežimu, kurį paveldėjo iš garsaus Sūduvos rimoriaus Vinco Burčiko. Jie atstovauja Suvalkijai, nes žemaitukai Ceklis ir kumelė Žvelsa pakinkyti odiniais šorais. Ceklis buvo vienas iš dviejų žemaitukų, su kuriais Vaidotas apjojo Baltijos jūrą. Antruoju vežimu-vežėčiomis su žemaitukė Artiste, pakinkyta pavalkais su lanku, važiuoja Arklio muziejaus ekipažo nariai Mindaugas Karčemarskas ir vadeliotojas Vidmantas Banys. Muziejaus kinkinys būdingas Aukštaitijos regionui. Gediminas Digaitis ir Greta Šalkauskaitė su kurliandiška brika, į kurią pakinkytas pavalkais (kamantais) žemaitukas Artis, Šiaurės Žemaitijai būdingais pakinktais. Jų žirgelis Artis sėkmingai atlaikė visus išbandymus kelionėje aplink Lietuvą. Praėjusiais metais Lietuvą apjoję raiteliai Marius Kleišmantas ir Remigijus Žiauberis taip pat pasirinko žemaitišką kurliandišką briką, į kurią žemaitukė Alyva pakinkyta su šorais – likusiai Žemaitijos daliai būdingais pakinktais. Kumelaitę Alyvą žygiui skyrė Kelmės rajono, Ganyprovos kaimo ūkininkas Petras Vainauskas. P. Vainauskas augina daug žemaitukų. Juos naudoja, ne tik kelionių pramogoms ar švenčių metu, bet su žemaitukais atlieka žemės ūkio darbus, važiuoja į malūną ir parduotuvę. P. Vainausko ūkyje žemaitukai dirba kaip senajame kaime.
Žygis prasidės kovo 2 d. Rumšiškėse. Žygeiviai. išvažiuos iš tos vietos, kur 1966 m. Pievelių kaimo teritorijoje buvo pradėtas kurti Liaudies buities muziejus. Apvažiavę visų Lietuvos etnografinių regionų sodybas, simboliškai paminės muziejaus įkūrimo 50-metį. Toliau žemaitukų kinkiniai judės pro Kapitoniškių kaimą, Davainonių miestelį, vakare ties Nemaitonių kaimu apsistos jaunų šeimininkų Lino ir Neringos „Karūnos sodyboje“. Kitą dieną pasieks vieną iš seniausių Lietuvoje Semeliškių miestelį, šiais metais minintį 740 metų įkūrimo sukaktį. Semeliškių seniūnijos centre bendruomenės pirmininkas Antanas Bielskis ir klebonas Gintautas Jančiauskas pasirūpino nakvyne parapijos namuose. Vėliau kinkiniai pro Daugirdiškes nuvažiuos į Užutrakio dvarą, aplankys žemaitukų augintoją ir žirgų sporto trenerę Laimą Martinavičienę. L. Martinavičinė yra turistinių, poilsinių kelionių su žemaitukais po gražias Trakų apylinkes organizatorė. Šilti ir draugiški santykiai su Arklio muziejumi užsimezgė, kai 2005 m. L. Martinavičienė organizavo jaunųjų raitelių žygį iš Trakų rajono Užutrakio dvaro į Arklio muziejų.
Kovo 5 d. jau Vilniuje žemaitukų kinkiniai su vadeliotojais dalyvaus šventės parade ir apsistos Rotušės aikštėje. Kaziukui atsivešime audėjos Dalios Bernotaitės – Janušienės išaustų gūnių, keramikių Skaidrės Račkaitytės ir Ritos Vasiliauskienės švilpynių, Vidos Bilinkevičienės megztų pirštinių, Onutės ir Juozo Juodelių pintų krepšių, Aloyzo Janušio išdrožtų šaukštų ir padarytų inkilų. Norime parodyti, kad kaimas nėra visiškai miręs, tik reikia dar labiau atgaivinti senuosius papročius ir skatinti tradicinį kaimo žmogaus gyvenimo būdą. Svarbus žygio tikslas – miesto vaikams ir tėveliams parodyti gražuolius žemaitukus ir paskatinti į kaimus gyventi sugrįžtantį jaunimą juos auginti.
Egidijus Musteikis

Nuotraukų galerija [..]