Tirolio ir Bavarijos žemių muziejai
Rugsėjo mėn. 23-29 d. teko galimybė sudalyvauti asociacijos „Savivaldybių muziejų bendrija“ organizuotoje savivaldybių steigtų muziejų vadovų kvalifikacinėje kelionėje į Vokietiją ir Austriją. Kelionės tikslas – perimti Europos Sąjungos patirtis saugant, tvarkant kultūrinio paveldo objektus, vietos savivaldos (valstybines) muziejaus vertybes, buriant bendruomenes prie muziejų ir muziejuose.
Kelionė buvo turininga ir darbinga. Apsilankėme Miuncheno Pinakotekoje (Alte Pinakothek, Vokietija), Tirolio muziejaus Saugyklų ir tyrimų centre (Tiroler Museumslager und Forschungszentum, Austija), Tirolio liaudies meno (Tiroler Volkskunstmuseum, Austrija), Panoramos (Panoramamuseum, Austrija), Grassmayr varpų (Glockengießerei Grassmayr, Austrija) muziejuose. Vizito metu buvo aptartos muziejinių vertybių saugojimo sąlygų gerininimo galimybės, susipažinta su saugyklų įranga ir įrengimu, aptartos įgytų kompetencijų taikymo galimybės Lietuvos savivaldybių muziejų praktikoje, bendradarbiavimo galimybės projektų veikloje, susitikta su muziejuose dirbančiais vadovais ir įvairių muziejininkystės sričių specialistais.
Kelionės patirtis visada dviguba. Buvome ne tik profesionaliais turizmo šakos atstovais, kuo puikiausiai galėjome įsijausti ir į turisto ar lankytojo kailį. Pirmoji stotelė – prisodrintas istorija Miunchenas. Šalia vadovėlinių nacistinės Vokietijos kūrimosi ir karu pasibaigusio judėjimo atminties vietų ir Lietuvos valstybingumo ženklai, vienas iš jų – Odeono aikštėje, ant Teatinų bažnyčios fasado, šalia Vitelsbachų herbo, mūsų Vytis ir lenkų Erelis. Didžiųjų dailės meistrų darbais pasigrožėti keliavome į Senąją Pinakoteką – po skirtingų sienų spalvų sales mus lydėjo vietinė gidė, kuri vienai kitai intriguojančiai smulkmenėlei papasakoti mus sustabdydavo ties Pasaulinio lygio šedevrais. Aplankėme ir edukacines muziejaus erdves. Tai kvadratu išdėstyti stalai su įvairiausiom ištraukiamom ertmėm. Nei Vokietijos, nei Austrijos muziejuje nesilankėme visi 44, visur buvom padalinti per pus ir vieno gido buvom lydimi dvidešimtyje.
Štai Tirolio liaudies meno muziejuje Insbruke mus taip pat pasitiko du gidai. Ekskursija prasidėjo nuo 300 metų senumo persirengėlio kostiumo, su ragais, raudonu nukarusiu liežuviu, kanopomis ir uodega. Šiurpus eksponatas, vaizduojantis patį Liuciferį, koks įtaigus turėjo atrodyti atgijęs. Eksponatai sugrupuoti temomis, ekspozicijos pritaikytos neregiams, visur specialūs takeliai, informacija Brailio raštu ir aišku, audio gidas, kurį čia pat gali parsisiųsti į savo telefoną. Žinoma, tai mūsų muziejininkų jau seniai nestebina, tačiau daugumai tebėra siekiamybė. Ypač įsiminė pagrindinėms metų šventėms skirta ekspozicija – nuo persirengėlių kostiumų iki senoviško kalendoriaus ar šventųjų paveisklų – nepaklysti padeda datomis ir švenčių pavadinimais pažymėtas takelis.
Ant vienos iš Insbruko kalvų įsikūręs Tirolio Panoramos muziejus. Jame išsamiai ir įvairiapusiškai atspindėta pasipriešinimo tema. Neišdildomą įspūdį paliko milžiniška panoraminė tapyba, kūriniui išpildyti prireikė net 1000 m² ploto ir 94 m ilgio drobės. Jame vaizduojami įspūdingi ir kvapą gniaužiantys Tirolio žmonių kovos už laisvę vaizdai. Patekome ir į šios panoramos užkulisius, susipažinome su daugiau nei prieš šimtą metų naudota drobės tempimo technologija naudojant svorius, nustebino ir tai, kad visa panorama apšviesta naudojant tik natūralią saulės šviesą.
Turbūt svarbiausias vizitas – į Tirolio muziejaus Tyrimų ir rinkinių centrą, na o mums, tiesiog modernią muziejaus saugyklą. Nustebino centro įrengimo tempas, saugyklos pastatytos per tris metus. 2015 m. – atliktos pirkimų procedūros, parengtas projektas, 2016 m. – įgyvendinti statybos darbai, suvežta ir sumontuota įranga, 2017 m. – trim tūkstančiais vilkikų buvo suvežti visi Tirolio muziejų rinkiniai. 24 mln. vertės, 10 000 kv m. ploto ir keliolikos milijonų eksponatų saugykla pilnai funkcionuoja jau septintus metus. Modernus pastatas su vidiniu kiemu. Viduje – 40-imt darbuotojų įsikūrė restauravimo, konservavimo ir kt. patalpose, įrengtos visus muziejaus poreikius tenkinančios medžio, metalo, elektros ir kt. dirbtuvės. Pastarąsias aprodęs ūkio padalinio vadovas praėjus vos penkioms minutėms mandagiai paprašė palikti patalpas, jo vyrai turi tęsti darbus. Saugyklose – gamtos mokslų, archeologijos, meno ir kultūros rinkiniai. Jų platybėse susitikome su keletu rinkinių specialistų, jie mielai dalinosi patirtimi. Archeologijos saugyklos ypač didelės, paklaustas apie rinkinio dydį, fondų saugotojas kiek pagalvojęs atsakė, šiuo metu inventorinėje knygoje įrašiau numerį – 92240, darbo užteks ne vienai ateities kartai. Kad ir kokios didelės Tirolio muziejaus saugyklos, po truputėlį ir jose darosi ankšta..
Apsilankymą Insbruko mieste vainikavo daugiau nei 400 metų senumo varpų liejykla ir muziejus (GRASSMAYR bell foundry). Muziejuje mus pasitiko pats šeimininkas, keturioliktos kartos Grassmayr šeimos atstovas Peteris. Didelę dalį varpo kainos nulemia bronzos rinkos vertė. Įdomu buvo sužinoti, kad iš pirmo karto nulieti varpą pavyksta ne visada. Nepaisant bandymų skaičiaus, suderėta varpo kaina nesikeičia. Muziejuje atsidūrėme neatsitiktinai, pasirodo, vienas iš musų kelionės organizatorių, dr. Antanas Ivinskis prieš penketą metų su liejykla užmezgė glaudžius ryšius ir net tarpininkavo dėl keturių varpų Žemaičių vyskupystės muziejaus varpinės bokšte Varniuose nuliejimo ir įsigijimo.
Zalcburgo vietinės miesto gidės pasakojimas buvo nušlifuotas kaip Swarovskio kristalas. Šiame name buvo sukurta Kalėdų giesmė „Tyli naktis..“, šioje vaistinėje galite nusipirkti švilpiko taukų, o pačioje senamiesčio širdyje mūsų laukė ne tik Mozarto paminklas, tačiau vos kelių metrų atstumu įrengta reklaminė garsios keltuvų kompanijos palapinė, ir aišku, pats keltuvas. Vietinė gidė greitai suderino nemokamą pasikėlimą 36 metrų aukščio keltuvu su gražiausia vakarėjančio miesto panorama. Užsiregistravom, ir tikrai, visi norintys buvom saugiai pakelti. Iš tokio aukščio matėm Zalcburgo senamiesčio stogus, patvinusią Lecho upę, katedros bokštus ir miesto aikštėje išdėstytos vaikiškų elektrinių dviratukų trąsos kontūrus.
Kelionė po Bavarijos ir Austrijos muziejus nepaliko abejingų. Kelionės metu aplankėme ne tik muziejus ar svarbius kultūros objektus, tačiau ir nuolat bendravome tarpusavy. Aktualių temų daug, o skirtingos patirtys, panašūs iššūkiai mus vienijo visos kelionės metu. Ačiū kelionės organizatoriams už galimybę tobulėti ir pamatyti tuos pačius dalykus kitomis akimis.
Mindaugas Karčemarskas
Nuotraukų galerija [..]