Stasiui Svetlauskui – 90
Sveikiname Arklio muziejaus bičiulį, bendradarbį, Lietuvos žirginio sporto organizatorių, ilgametį Vilniaus žirgyno direktorių Stasį Svetlauską su garbingu 90-uoju jubiliejumi.
Žirgai mūsų savastis ir tautos istorijos dalis. Apie tai liudija tautosaka: sukurta gausybė dainų, sakmių, patarlių apie žirgą. Išlikę su žirgu susijusių vietovardžių ir vandenvardžių. Turime unikalų reiškinį-Lietuvoje gausiai išplitusius žirgų kapus. Nuo pat Lietuvos valstybės užuomazgos raiteliai sudarė kariuomenės pagrindą. Žirgus mylėjo ir puoselėjo eiliniai kariai ir kunigaikščiai. Neatsitiktinai herbo simboliu lietuvis pasirinko žirgą ir raitelį. Tai tik keli žirgo palikti pėdsakai mūsų tautos istorijoje dėl kurių reikėjo ir buvo įkurtas Arklio muziejus.
Tačiau jau pirmaisiais muziejaus gyvavimo metais lankytojai pasigedo gyvų žirgų. Į pagalbą atėjo Vilniaus žirgyno direktorius Stasys Svetlauskas. Niūronyse buvo pastatyta ferma. Iš Vilniaus žirgyno atvežti lietuviški žemaitukai, stambieji žemaitukai, Lietuvos sunkiųjų veislės arkliai ir jojamieji žirgai trakėnai, hanoveriai. S. Svetlausko iniciatyva Niūronyse atsirado Vilniaus žirgyno padalinys. Muziejaus lankytojai galėjo pajodinėti, pasivažinėti žemaitukų traukiamais vežimais. Atidaryta jojimo sekcija, kurioje Anykščių krašto paaugliai ugdė jojimo įgūdžius ir dalyvaudavo respublikinėse žirgų sporto varžybose. Vilniaus žirgyno direktorius ilgą laiką buvo Arklio muziejaus tarybos narys. Lietuvos žirgininkystės bendrame kontekste buvo puoselėjamas ir Arklio muziejaus gyvasis paveldas. Daug metų buvo „Bėk bėk, žirgeli“ šventės žirgų sporto dalies organizatorius ir varžybų teisėjas.
Baigęs darbą Vilniaus žirgyne S. Svetlauskas ilgai dirbo kaip visuomenininkas įvairiose Lietuvos žirgų augintojų asociacijose. Buvo jų steigėjas ir pagrindinis vadovas. Parengė daug metodinių leidinių apie žirgų veisimą, priežiūrą ir treniravimą. Parašė atsiminimų knygą „Gyvenimas be pėdsakų nepraeina“. S. Svetlauskas pelnytai visų vadinamas gyvąja Lietuvos žirgininkystės enciklopedija.
Be gausybės organizacinių darbų savo namuose sukaupė didelę knygų ir kitokių leidinių žirgininkystės tematika kolekciją, kurią tolesniam saugojimui perdavė Arklio muziejui. Šiuo metu tai didžiausias privatus spaudinių žirgininkystės tema rinkinys Arklio muziejuje.
Nuotraukų galerija [..]