Skiedrinės stogdengystės tradicijos
Spalio mėn. 15 d. 13 val. dokumentinio filmo „Skiedrinės stogdengystės tradicijos“ pristatymas Arklio muziejuje. Filmo sumanytojas – skiedrinės stogdengystės tradicijos puoselėtojas Gintas Čekauskas.
Pasak G. Čekausko, siekiant skiedrinę stogdengystę įtraukti į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo sąvadą, viena iš sąlygų ir buvo filmo apie šią nykstančią tradiciją sukūrimas.
Stogdengystės amatas tiesiogiai susijęs su dailidystės amatu. Baigus remti gegnes ir iškėlus pabaigtuvių vainiką, namo šeimininkai ieškodavo stogdengių. Viena iš stogų dangų yra medis. Mediniai stogai Lietuvoje yra žinomi nuo seno. Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėta 1604 m. Karaliaučiuje išleistoje instrukcijoje.
Tiesa, ši tradicija prigijo ne visuose regionuose. Sūduvoje plito molinės čerpės, nes čia pirmiausiai ėmė stigti medienos, o aplink buvo dideli klodai gero molio. Tad pasiskolinę reikiamas formas ūkininkai patys nesunkiai galėjo pasidaryti čerpes.
„Skiedrų danga – ne tik ekologiška, bet lyg gyvas kvėpuojantis organizmas. Kitas privalumas, kad ilgainiui lentelės ir malksnos įgauna tvirtumo. Gerai mūsų įrengti skiedrų stogai išsilaiko 40 metų ir ilgiau“, – skiedrų stogų privalumus vardija muziejaus šeimininkas.
Pasak G. Čekausko, Lietuvoje skiedrinės stogdengystės tradicija yra nykstanti. Lietuvoje nėra daug skiedrų gamintojų ir stogdengių, juos galima suskaičiuoti ant rankos pirštų.
Filmas sukurtas gavus Lietuvos kultūros tarybos individualią stipendiją ,,Kultūros sklaida. Muziejinė – edukacinė veikla”. Trukmė – 32 min.
Organizatoriai ir rėmėjai: Čekauskų etnografijos munziejus, A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus, Anykščių rajono savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba, Arklio muziejus.
Nuotraukų galerija [..]