Kaustymo tradicijos atgyja
Prabėgusi vasara Arklio muziejuje buvo pažymėta įdomiais savaitgalių renginiais. Kiekvieną šeštadienį muziejininkai lankytojus džiugino vis naujais su senojo kaimo buitimi, papročiais ir tradiciniais amatais susijusiais renginiais, kurių metu etnografinės sodybos klojime buvo rodomi spektakliai, grojo liaudiškos muzikos kapelijos. Pirmą kartą muziejuje įvyko parodomasis žirgų kaustymo renginys.
Pakaustyti žirgų ir pademonstruoti kalvystės amatą į Niūronis atvyko valstybinio Lietuvos žirgymo kalvis Pavelas Nalivaiko. Pavelo daug pristatinėti nereikia. Jis garsus žirgų, arklių kaustytojas, istorinių, tarptautinių kelionių su žemaitukais iki Juodosios jūros, „Valdovų meilės keliu“ į Krokuvą ir „Žirgais su karietomis senuoju pašto traktu Sankt Peterbugas-Varšuva“, dalyvis. Kiekvieno žygio su žirgais sėkmė labai priklauso nuo žirgų kanopų. Kalvis Pavelas pasirūpino kanopomis ir tūkstančių kilometrų žygiai baigėsi numatytu laiku. Kaip profesionalus kalvis Pavelas daug kartų dalyvavo kaustymo varžytuvėse per žirgų sporto ir tradicinės kultūros šventę „Bėk bėk, žirgeli!“.
Gyvenimo kelią surado būdamas tarp žirgų
Pauglystėje Pavelas daug laiko praleisdavo Buivydiškių aukštesniosios žemės ūkio mokyklos ir Riešės žirgyno jojimo sporto klubuose. Jodinėjo, treniravo jam skirtus žirgus, startavo daugelyje varžybų. Pradžioje negalvojo susieti gyvenimo su žirgais, tačiau vėliau patraukė žirgų kaustytojo amatas. Žinias kaupė ir praktinius įgudžius tobulino Rūdiškių amatų mokykloje pas žirgų kaustymo mokytoją iš Prancūzijos Jean Mathieu Verant. Sulaukęs septyniolikos metų pradėjo savarankiškai kaustyti žirgus ir po šiai dienai laiko tai mėgstamiausiu darbu. Kaustymas sunkus ir atsakingas darbas.
Baigus amatų mokyklą teko kaustyti perspektyvų sportinį žirgą. Tada labai jaudinausi, net rankos drebėjo – pasakojo Pavelas. Tačiau jaunasis kalvis nenuvylė. Sėkmingai pakaustė žirgą, kurio finansinė vertė pardavus užsienyje pakilo dešimt kartų. Šiandien dauguma žirgų augintojų Pavelą pažįsta kaip gabų, klaidų nedarantį kalvį. Jis kviečiamas kaustyti pirmą kartą kaustomų jaunų ir nepaklusnių žirgų. Kaustant jauną žirgą suklysti negalima, nes nuo to kaip bus pirmą kartą pakaustytas žirgas labai priklauso tolimesnė jo sportinė karjera. Pakaustytas žirgas viską prisimena ir kievieno kaustymo metu vėl iš naujo patiria didelį stresą. Labai dažnai pasitaiko, kad pirmą kartą žirgai neduoda pakaustyti kojų, bijo, muistosi, spardosi. Vėliau jie pasidaro ramesni. Kartą įspyrė į šoną, stipriai sutrenkė krūtinę-pasakojo kalvis. Kaustytojui reikalingos stiprios rankos, tvirtas stuburas, greita reakcija ir dar kai kas, ką žino, tik pats kalvis.
Prie muziejaus kalvės organizuotame renginyje pirmiausia Pavelas kaustė hanoverių veislės kumelę Maksimą. Nors ir ne pirmą kartą kaustoma Masima matyt nerorėjo. kad kanopų grožio procedūros būtų atliekamos stebint daugeliui žiūrovų, pradėjo blaškytis, spardytis, tačiau daug patirties turinčiam kalviui didelio nerimo nesukėlė. Ramiai paglostydamas, tarsi mintimis su Maksima kalvis susikalbėjo. Kumelė nurimo ir buvo sėkmingai pakaustyta.
Pasagos žirgui kaip batai
Pasagos arkliams atstoja batus. Anksčiau pasagas su pasagviniais nusikaldavo patys kalviai dabar jos gaminamos fabrikuose. Pasagos yra skirtingų dydžių, ristūnams, jojamiesiems žirgams ir darbiniams arkliams, vasarinės lengvos ir žieminės su kapliukais, net gydomosios skirtos pridengti kanopoje atsiradusiai žaizdai ir ortopedinės ištiesinti kreivoms arklio kojoms. Skirtingos paskirties žirgams reikia naudoti, tik jiems būtingas pasagas. Nors Pavelas atsivežė tik sportinių žirgų pasagų, o prie bomo pririštas žemaitukas Opalas jau laukė savo „batų“, patyręs kalvis žaizdre sportiniams žirgams skirtas pasagas perkalė į mažesnes, tinkančias žemaitukų veislės žirgeliams.
Klausydami karštos geležies kalimo ir kalvio pasakojimo muziejaus lankytojai pasijusto tarsi patekę į senojo kaimo kalvę, gal ir todėl, kad Pavelas yra ne tik puikus meistras, bet ir geras pasakotojas. Jeigu jis išpasakotų visas istorijas ir įdomius nutikimus su žemaitukais istoriniuose žygiuose tai reikėtų parašyti atskirą knygą. Neužilgo atsitūpę aplink žemaituką žiūrovai pratęsė pokalbį su kalviu. Visų džiaugsmui žemaitukas Opalas pademostravo žemaitišką ištvermę ir kantrumą. Matyt suprato, kad muziejaus lakytojus nešioti ant nugaros bus patogiau su pasagomis. Baigęs darbą kalvis Pavelas Nalivaiko pažadėjo atvykti pakaustyti žirgų į Duonpelnio šventę, kurioje ne tik bus kaustomi žirgai, bet ir sėjami rugiai.
Egidijus Musteikis
Nuotraukų galerija [..]