Į „Bėk bėk, žirgeli!” – su žemaitukais!
Arklio muziejus jau trečią kartą organizuoja tradicinių kinkinių žygį su žemaitukais. Šį kartą žygio dalyviai keliaus į Tradicinės kultūros ir žirginio sporto šventę “Bėk bėk, žirgeli!”, kuri vyks š. m. birželio 3 d. Niūronių kaime (Anykščių r.).
Surėmę pečius vienam tikslui – populiarinti nacionalinę arklių veislę žemaitukus ir tradicinius kinkinius – Arklio muziejaus muziejininkai ir žemaitukų augintojai iš visos Lietuvos, penkias dienas keliaus iš Ruoščių (Kėdainių r.) į Niūronis, kur „Bėk bėk, žirgeli!“ mugėje prekiaus atsivežtais amatininkų dirbiniais. Kelionėje dalyvaus šeši žemaitukų kinkiniai, kurių vadeliotojai turintys daug patirties, o žirgai išbandyti ne viename žygyje.
Gegužės mėn. 30 d. 11 val. keliautojai pajudės iš Ruoščių kaimo, kur Lietuvos žemėtvarkos institutas 1995 metais oficialiai nustatė ir dviem Aukštaitiją ir Žemaitiją simbolizuojančiais dideliais akmenimis pažymėjo Lietuvos geografinį vidurį. Kartu su žygeiviais keliaus Klounų teatro studija „Dulidu“. Surviliškio (05.30), Ramygalos (05.31) ir Traupio (06.01) bendruomenės vakarais turės galimybę išvysti Mažojo cirko spektaklį „Profesorius ir blusa“, režisierius ir aktorius Liudas Vyšniauskas.
Šiemet renginyje ruošiasi dalyvauti net šeši kinkiniai. Tradicinių kinkinių žygio sumanytojas, kelių tarptautinių ir po Lietuvą kelionių su žemaitukais organizatorius ir dalyvis, žemaitis iš Laukuvos Vaidotas Digaitis. Vaidotas važiuos poriniu vežimu-kurliandiška brika. Tai žemaitiškas kinkymas, nes žemaitukai Ceklis ir Artis pakinkyti odiniais šorais. Ceklis buvo vienas iš dviejų žemaitukų, su kuriais Vaidotas apjojo Baltijos jūrą.
2015 metais Lietuvą apjojęs raitelis Marius Kleišmantas iš Varsėdžių k. (Šilalės r.) keliaus kartu su audėja Rūta Bučinskaite iš Adomiškių k. (Šakių r.). Žemaitišką vežimą trauks žemaitukas Kantas.
Ūkininkas Petras Vainauskas iš Kražių su žygio aplink Lietuvą raiteliu Remigijum Žiauberiu iš Kaltinėnų taip pat pasirinko žemaitišką briką, kurią trauks žemaitukai Aušrys ir Ūbis, pakinkyti šorais – Žemaitijai būdingais pakinktais. P. Vainauskas augina daug žemaitukų. Juos naudoja, ne tik kelionių pramogoms ar švenčių metu, bet su žemaitukais atlieka žemės ūkio darbus, važiuoja į malūną ir parduotuvę. P. Vainausko ūkyje žemaitukai dirba kaip senajame kaime.
Aukštaitišku kinkiniu kelionėn važiuos patyrę raiteliai ir keliautojai, žygių 2000 km istorijos prie Juodosios jūros, Meilės keliu į Krokuvą ir Aplink Lietuvą dalyviai Česlovas Marcinauskas iš Kernavės ir Skirmantė Naglytė iš Vilniaus. Jiedu važiuos aukštaitiškais pakinktais pasikinkę žemaitukę Kretą.
Šiemet prie tradicinių kinkinių žygio prisijungs patyręs žemaitukų augintojas ir vadeliotojas iš Žiegždrių Vidas Kūlokas. Kelionėje vadeliotojas pasikliaus dviem žemaitukais, kurie trauks garsaus Sūduvos rimoriaus Vinco Burčiko porinį vežimą. Šiame vežime bus vežama ir 80 žiūrovų talpinanti Klounų teatro studijos dvibokštė Mažojo cirko palapinė.
Paskutiniame vežime, aukštaitiškose vežėčiose su žemaituke Artiste, pakinkyta pavalkais su lanku, važiuos Arklio muziejaus ekipažo nariai Mindaugas Karčemarskas ir vadeliotojas Vidmantas Banys. Muziejaus kinkinys būdingas Aukštaitijos regionui.
Pajudėję iš Ruoščių, toliau šeši žemaitukų kinkiniai judės pro Dotnuvos miestelį. Vakare Surviliškėse susitiks su miestelio bendruomene, o Klounų teatro studija „Dulidu“ parodys spektaklį. Nakvynės keliautojus mielai sutiko priimti kaimo turizmo sodybos Gojaus atgaiva ir priklausomybių ligų centro Vilties švyturys šeimininkai Albertas ir Inga Lučunai.
Kitos dienos rytą keliautojų lauks vienas sunkiausių kelionės išbandymų, neatmenamus laikus menanti brasta per Nevėžį, kurią įveikus senas keliukas ves pro Burvelių alkakalnį link Linkaučių, kur įvyks susitikimas su Linkaučių kaimo bendruomene. Gegužės 31 d. vakarą keliautojų su žemaitukais ir Mažojo cirko spektaklio lauks Ramygalos miestelio bendruomenė ir seniausio Lietuvoje veikiančio malūno šeiminikai Jonas ir Vitalija Plučiai.
Birželio 1 d. tikslas – Traupis, kur vakare, prie bažnyčios tikimės susitikti miestelėnus. Klounų teatro studija Dulidu trečią kartą iš eilės parodys spektaklį „Profesorius ir blusa“, o patyrę keliautojai ir žemaitukų augintojai susitiks su bendruomene. Nakvynės Traupyje, keliautojai apsistos Juzėnų sodyboje, kuri pasak šeimininkų buvo pastatyta ant senosios Traupio karčemos pamatų.
Birželio 2 d. vakare atvykus į Niūronis, šventės išvakarėse ketinama surengti Naktigonę, su muzikantais, šokiais, dainomis, ir aišku naktiniais pasakojimais. Šventės „Bėk bėk, žirgeli!“ išvakarėse anykštėnus ir miestelio svečius kviečiame smagiai pavakaroti.
Birželio 3 d. žemaitukų kinkiniai su vadeliotojais dalyvaus šventės parade ir apsistos mugės vietoje. Mugėn keliautojai atsiveš įvairių Lietuvos vietų amatininkų dirbinių.
Žygiu norime parodyti, kad kaimas nėra visiškai miręs, tereikia dar labiau atgaivinti senuosius papročius ir skatinti tradicinį kaimo žmogaus gyvenimo būdą. Svarbus žygio tikslas – vaikams ir tėveliams parodyti gražuolius žemaitukus ir paskatinti į kaimus gyventi sugrįžtantį jaunimą juos auginti.
Tradicinių kinkinių žygis – gera proga patiems prisiminti ir kitiems priminti, kaip pasikinkę žemaitukų žirgelius į vežimus, mediniais ratais, ūkininkai traukdavo į muges. Ūkininkams buvo labai svarbu ką nors iš savo ūkio parduoti, gauti pajamų, nukeliavus toliau savo apylinkės, susitikti su pažįstamais, pabendrauti ir pačiam ką nusipirkti. Kelionei buvo ruošiamasi kelias dienas: tvarkomi vežimai, pakinktai, kraunamos prekės, šukuojami ir būtinai pakaustomi žirgeliai. Kartu gera galimybė parodyti, kokie buvo praktiški mūsų prosenelių vežimai ir pakinktai skirtinguose etnografiniuose regionuose.
Nuotraukų galerija [..]