Į „BĖK BĖK, ŽIRGELI!“ IŠ LUOKĖS
Tradiciniai kinkiniai jau penktą kartą susiruošė į žygį su žemaitukais. Šį kartą žygio dalyviai į Tradicinės kultūros ir žirgų šventę „Bėk bėk, žirgeli!”, kuri vyks š. m. birželio 1 d. Niūronių kaime (Anykščių r.) iškeliauja iš Luokės (Telšių r.).
Žemaitijos vardo paminėjimo 800-ųjų metinių proga Anykščių rajono savivaldybė, Žemaitukų arklių augintojų asociacija, A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus ir Arklio muziejus vėl organizuoja Tradicinių kinkinių žygį „Į „Bėk bėk, žirgeli!“ – su žemaitukais!”.
Penktasis žygis su žemaitukais šiemet vyks nuo gegužės 25 iki birželio 1 d. Jo maršrutas iš Luokės į Niūronis drieksis pro Šatrijos kalną, Varnius, Kražius, Kelmę, Tytuvėnus, Baisogalą, Upytę ir Raguvėlę. Žygis prasidės gegužės 25 d. Luokėje. Iš miestelio keliautojai patrauks Šatrijos kalno link. Gegužės 26 d. Varniuose, Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje, 10 val. prasidėsiančiomis Šv. Mišiomis tradiciniai kinkiniai bus išlydėti į tolesnį kelią.
Žygio tikslas – puoselėti ir skleisti senąsias važiavimo žemaitukais į muges tradicijas, atgaivinti senovinių pakinktų ir medinių vežimų ar jų priklausinių gamybos amatus, tobulinti vadeliotojų įgūdžius bei formuoti Lietuvos kaip senas žirgininkystės tradicijas puoselėjančios šalies įvaizdį.
Tradicinių kinkinių žygio dalyviai, autentiškais pakinktais pasikinkę žemaitukų veislės žirgelius, susėdę į vežimus mediniais ratais, pasipuošę raštuotomis gūniomis, apsirėdę senoviškais drabužiais, visą savaitę keliaus iš Luokės į Arklio muziejų, o birželio 1 d. 11 val. dalyvaus šventės „Bėk bėk, žirgeli!“ atidarymo parade. Šventėje bus pristatyti žemaitukai ir skirtingiems etnografiniams regionams būdingi kinkiniai. Pasirodę parade, žygio dalyviai įsikurs šventės kermošiuje.
Žygiu norime parodyti, kad kaimas nėra visiškai miręs, tereikia dar labiau atgaivinti senuosius papročius ir skatinti tradicinį kaimo žmogaus gyvenimo būdą. Svarbus žygio tikslas – vaikams ir tėveliams parodyti gražuolius žemaitukus ir paskatinti į kaimus gyventi sugrįžtantį jaunimą juos auginti.
Tradicinių kinkinių žygis – gera proga patiems prisiminti ir kitiems priminti, kaip pasikinkę žemaitukų žirgelius į vežimus, mediniais ratais, ūkininkai traukdavo į muges. Ūkininkams buvo labai svarbu ką nors iš savo ūkio parduoti, gauti pajamų, nukeliavus toliau savo apylinkės, susitikti su pažįstamais, pabendrauti ir pačiam ką nusipirkti. Kelionei buvo ruošiamasi kelias dienas: tvarkomi vežimai, pakinktai, kraunamos prekės, šukuojami ir būtinai pakaustomi žirgeliai. Kartu gera galimybė parodyti, kokie buvo praktiški mūsų prosenelių vežimai ir pakinktai skirtinguose etnografiniuose regionuose.
Nuotraukų galerija [..]