Husarai: už laisvę ir garbę!
Husarai. Kas jie? Ietimis ginkluoti raiteliai, puošnūs kavaleristai ar šarvuoti pėstininkai? Apie tai naujoje kilnojamoje parodoje „HUSARAI: už laisvę ir garbę!”. Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karybos istorijos skyriaus parengtą parodą visą vasarą galima išvysti Arklio muziejaus ekspozicijoje „Žirgas karyboje“.
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) kavalerijos rūšis husarai, XVI a. į Lietuvą iš Vengrijos atkeliavusi ir ilgainiui savita virtusi raitija, jau amžiaus antrojoje pusėje tapo LDK kavalerijos branduoliu. Husarų taktika buvo glaudžiai išrikiuotų kovinių vienetų staigios atakos ietimis jojant visu greičiu. Šarvuoti raiteliai naudojo kelių metrų ilgio ietis, kardus, palašus, ilgus duriamuosius kalavijus, kovinius kirtiklius, pistoletus, arkebūzas, karabinus. Tai buvo elitiniai LDK kariai, kuriais tapdavo tik didikai arba bajorijos aukštuomenė, šie kariai pasižymėjo nepaprasta drąsa ir ryžtu.
Šiuolaikinių husarų automatiniai ginklai pakeitė kadaise naudotas ietis, kardus, arkebūzas, o šarvuoti transporteriai – šarvus ir žirgus, bet iki šiol išliko tas pats siekis palaikyti husarų sumanumą ir strateginį mąstymą, drąsą ir ištikimybę savo tėvynės vertybėms. Nepakito ir pagrindiniai dalinio tikslai – rengti karius, galinčius vykdyti valstybės karinės gynybos užduotis, tarptautinius įsipareigojimus. Šių dienų kariai husarai – ištikimybe, narsa ir kovingumu pasižymintys kariai, puoselėjantys husarų tradicijas ir kovotojų dvasią.
Nuotraukų galerija [..]