„Sidabro vainikėlis“ Anykščiuose
Gegužės 22 d. 17.30 val. Panevėžio kultūros centro Bendruomenių rūmuose vyko baigiamoji Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ paroda ir laureatų apdovanojimas. Prizai „Sidabro vainikėliai“ – tai pagal IV a. sėlių genties segės pavyzdį pagaminti juvelyriniai dirbiniai.
Antrus metus rengiamas konkursas, skirtas 5–12 klasių moksleiviams, jau sulaukė didelio susidomėjimo – parodoje šiemet dalyvavo daugiau nei 400 dalyvių iš visos Lietuvos, o 60 iš jų darbai atrinkti į finalinę šalies parodą.
Parodoje dalyvavo Dalios Bernotaitės-Janušienės vadovaujamo audimo būrelio audėjėlės. Geriausiu metų meistru, „Sidabro vainikėlio“ laureatu vyresniųjų grupėje tapo ir pirmą vietą užėmė Karolina Burbaitė iš Anykščių rajono Antano Vienuolio progimnazijos ir Arklio muziejaus audimo būrelio, konkursui pateikusi 3 lovatieses ir gūnelę. Antros vietos vyresnėlių grupėje atiteko lovatieses sukūrusioms Skaistei Stalnionytei ir Viktorija Vijeikytei.
Šiemet „Sidabro vainikėlyje“ aktyviai dalyvavo visų regionų moksleiviai. Itin džiugu, kad savo darbus pristatė ir Punsko lietuviai, nustebinę dideliais karpiniais, bei Visagino tautinės mažumos, pristačiusios tradicines liaudies lėles ir siuvinėjimus. Nors Lietuva – palyginti nedidelis kraštas, kiekvienas regionas išsiskyrė savita kūrybos tendencija, pavyzdžiui, Žemaitijos atstovų darbuose dominavo įspūdinga medžio drožybos tradicija, sostinė tradiciškai pristatė verbas, o Anykščių rajonas nustebino stipriu audėjų būreliu. Baigiamojoje parodoje žiūrovus pasitiko platus ir įspūdingas tradicinės liaudies dailės vaizdas – čia buvo eksponuojami margučiai, tradiciniai nėriniai, tekstilės gaminiai, keramika, medžio skulptūros bei taikomieji drožiniai, pinti indai, Užgavėnių kaukės, žaislai, be to, galima buvo atrasti ir tokių retų eksponatų, kaip vėtrungė, Klaipėdos krašto „rankinukas“ – delmonas, gūnelės.
Lietuvos liaudies kultūros centras (LLKC), siekdamas išsaugoti gyvybingas etninės kultūros tradicijas, bendradarbiauja su šalies miestų kultūros įstaigomis ir rengia parodų ciklą, kurio metu moksleiviai skatinami domėtis tradicijų pažinimu. Be to, jiems suteikiama galimybė parodyti visuomenei savo darbus, varžytis su bendraamžiais įgūdžiais ir meistriškumu.
Šie metai ypatingi tuo, jog „Sidabro vainikėlio“ idėjas – skatinti vaikų domėjimąsi liaudies tradicijomis – pratęs naujas Dainų šventės sumanymas – Amatų miestelis, kurio atidarymas vyks liepos 3 d. 14 val. prie Valdovų rūmų. Tai kelias dienas veikianti visiems, ypač šeimoms ir vaikams, atvira erdvė, kurioje bus demonstruojama, kaip gimsta senieji lietuvių amatai ir jų mokoma. Šių kūrybinių dirbtuvėlių mokytojais taps ne tik žymiausi šalies meistrai, pedagogai, bet ir talentingi vaikai, savo gebėjimus atskleidę „Sidabro vainikėlio“ konkurse.
Parodų organizatoriai regionuose yra šie: Vilniuje – Lietuvos tautodailininkų sąjungos bendrija, Kaune – Kauno tautinės kultūros centras, Marijampolėje – Marijampolės kultūros centras, Alytuje – Alytaus kultūros ir komunikacijos centras, Tauragėje – Tauragės krašto muziejus, Telšiuose – Telšių rajono savivaldybės kultūros centras, Utenoje – Utenos rajono savivaldybės administracijos kultūros skyrius ir Švenčionių Nalšios muziejus, Panevėžyje – Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyrius.
Nuotraukų galerija [..]