Arklio anatomija
Arklys – domestikuota tarpano rūšis, priklausanti arklinių šeimai. Nors įvairios naminių arklių veislės labai skiriasi savo dydžiu, jos visos priklauso vienai rūšiai – Equus caballus. Arkliai yra bene vieninteliai gyvūnai, turintys atskirus pavadinimus priklausomai nuo plaukų spalvos.
Arklio kūną priimta skirstyti į galvą, kaklą, liemenį ir galūnes. Galvą sudaro kiaušas ir snukis. Kiauše išskiriamos šios sritys: pakaušio, viršugalvio, kaktos, smilkinio. Snukyje išskiriamos nosies, akiduobės, kramtomojo raumens, žandų, smakro, lūpų, šnervių ir pažandės sritys. Kaklą sudaro šios sritys: paausinės seilių liaukos, gerklos, sprandas (ties sprando raiščiu) ir gerklė. Liemenyje išskiriamos gogo (pakilimas toje vietoje, kur kaklas pereina į nugarą), nugaros, krūtinės (krūtinės šonai, apačia ir priekis), juosmens, slėpsnos, pilvo, kirkšnių, kryžiaus ir strėnų sritys. Priekinėje galūnėje yra mentė, petys, dilbis, riešas, plaštaka ir kulkšnies sritis. Užpakalinę galūnę sudaro šlaunies, blauzdos, kulno, slėsnos ir kulkšnies sritys. Skeletą sudaro jungiamojo audinio raiščiais ir kremzlėmis sujungti kaulai.
Atskiras skeleto dalis jungia sąnariai. Sąnarių ertmėse randamas tąsus, gelsvas, skaidrus skystis, kuris sutepa sąnarinius paviršius ir taip didina jų slidumą. Raiščiai sudaryti iš tankaus jungiamojo audinio. Jie dažniausiai guli išorinėje sąnario pusėje ir yra suaugę su kaulo paviršiumi. Tokia anatominė struktūra suteikia sąnariui tvirtumo.
Arklių kailio spalva gali būti labai įvairi. Jai apibūdinti kiekviena tauta turi savo specialius žodžius.
Lietuvoje populiariausi juodos ir rudos spalvos arkliai, vadinami juodžiais, bėriais ar sarčiais. Kitokiems arklių spalvos pavadinimams įtakos turi ne vien tik pagrindinė kailio spalva, tačiau ir karčių bei uodegos spalvos, įvairios dėmės.
1 – snukis, 2 – šnervės, 3 – veidas, 4 – akis, 5 – kakta, 6 – viršugalvis, 7 – ausis, 8 – karčiai, 9 – sprandas, 10 – gogas, 11 – mentis, 12 – nugara, 13 – juosmuo, 14 – slėsna, 15 – kryžmuo, 16 – strėnos, 17 – uodega, 18 – šlaunis, 19 – blauzda, 20 – kulno sąnarys, 21 – kelio sąnarys, 22 – krūtinė, 23 – alkūnė, 24 – kanopa, 25 – apynagė, 26 – čiurna, 27 – kelis, 28 – pakaklė, 29 – pažandė, 30 – smakras.
Nuotraukų galerija [..]