Baranausko keliu pas žemaičius
2013 m. gegužės 4–10 dienomis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus bei jo skyrius Arklio muziejus surengė istorinį žygį arklio traukiamu vežimu iš Anykščių į Vainutą. Žygis buvo paskirtas trims svarbioms šių metų sukaktims pažymėti ir išgarsinti. 2013 m. sukanka 160 metų nuo būsimojo poeto ir vyskupo Antano Baranausko kelionės iš Anykščių į pirmąją darbovietę – Vainutą. Tuo metu dar tik 18-metis raštininkas, ką tik baigęs Rumšiškių raštininkų mokyklą ir apsilankęs gimtuosiuose Anykščiuose, 1853 metų kovo 26–31 dienomis leidosi į 278 kilometrų kelionę per Lietuvą į pirmąją darbovietę, o savo įspūdžius, patirtus pakeliui, aprašė dienoraštyje. Išlikęs autentiškas A. Baranausko jaunystės dokumentas paskatino dardėti tuo pačiu keliu iš Aukštaitijos į Žemaitijos pakraštį. Todėl savaitės žygis kinkiniu driekėsi maršrutu Anykščiai–Kavarskas–Ukmergė–Šėta–Kėdainiai–Ariogala–Raseiniai–Viduklė–Skaudvilė–Batakiai–Sartininkai–Vainutas.
Šiemet taip pat sukanka 50 metų, kai 1963 m. buvo patvirtinta Lietuvos sunkiųjų arklių veislė ir 35 metai, kai prof. Petro Vasinausko iniciatyva 1978 m. Niūronyse šalia Anykščių buvo įkurtas Arklio muziejus.
Tokiu žygiu, kuris buvo plačiai pristatomas nacionalinėje žiniasklaidoje, buvo atkreiptas visuomenės dėmesys į patrauklų keliavimo per Lietuvą būdą – arkliais, dar kartą atskleistos lietuviškų veislių arklių galimybės kinkinio kelionėms bei buvo paskatinti ūkininkai, poilsiautojai, kaimo turizmo sodybų savininkai naudoti arklius ūkio, turizmo ir poilsio tikslais. Žygio metu vyko susitikimai su įvairių Lietuvos vietų bendruomenių atstovais, tokios kelionės idėjų ir patirties pristatymai.
Kinkinys iškilmingai išlydėtas iš Anykščių siaurojo geležinkelio stoties gegužės 4 d., jau gegužės 10 d. pasiekė kelionės tikslą ir buvo iškilmingai sutiktas Šilutės rajono miestelyje Vainute.
Tautvydas Kontrimavičius
Nuotraukų galerija [..]